Facebook priznal, že hackeri prenikli do 29 miliónov účtov

Presný počet napadnutých účtov nebol dosiaľ známy. Spoločnosť pôvodne hovorila, že ohrozených mohlo byť 50 miliónov účtov, vtedy však ešte nevedela, či hackeri tieto účty aj zneužili.

Facebook teraz tvrdí, že hackeri získali mená, emailové adresy alebo telefónne čísla z 29 miliónov účtov. Zo 14 miliónov týchto účtov dostali hackeri ešte viac údajov, napríklad rodné mesto, dátum narodenia alebo posledných 15 vyhľadávaní.

Spoločnosť ale tvrdí, že aplikácie tretích strán a jeho aplikácie (ako napríklad WhatsApp a Instagram) napadnuté neboli. Facebook taktiež uviedol, že úrady ho požiadali, aby nešíril informácie o tom, kto by mohol byť za útokom. Toto podľa agentúry AP naznačuje, že Facebook môže vedieť, alebo môže mať podozrenie, kto bol za útokom.

Sociálna sieť Facebook už 28. septembra oznámila, že sa stala terčom útoku, v rámci ktorého hackeri prenikli do 50 miliónov účtov. Ďalších približne 40 miliónov užívateľov Facebook z účtov preventívne odhlásil.Predstavitelia Facebooku vtedy tvrdili, že nevedia, či mali hackeri nejaké konkrétne ciele a či napadnuté účty aj zneužili. Tvrdili, že nevedia ani to, kto stojí za útokom, či v ktorej krajine sa jeho páchatelia nachádzajú.Podľa Facebooku využili hackeri bezpečnostnú slabinu v zdrojovom kóde služby “Prezerať ako”. Táto funkcia umožňuje ľudom vidieť, ako vyzerá ich profil pre niekoho iného. Prístupové tokeny Facebooku, ktoré sa hackerom podarilo odcudziť, slúžia ako digitálne kľúče, ktoré umožňujú užívateľom ostať prihlásený na Facebooku. Útočníci zistili viaceré chyby v tejto funkcii, ktoré im umožnili ukradnúť prístupové tokeny Facebooku, ktoré potom mohli použiť na prevzatie účtov ľudí. Prístupové tokeny sú ekvivalentom digitálnych kľúčov, ktoré umožňujú ľuďom byť neustále prihlásený a nemuseli zadávať svoje heslo pri každom spustení aplikácie.

Čo to znamená pre Facebook?

Toto významné zlyhanie prichádza v čase, keď sa spoločnosť snaží presvedčiť zákonodarcov v USA a mimo nich, že je schopná chrániť používateľské dáta.

Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg v piatok 28.9.2018 povedal, že firma berie bezpečnosť používateľov vážne. Podľa vyjadrení odborníkov by však spoločnosť ako Facebook, ktorá uschováva také množstvo dát, mala byť na podobné útoky dobre pripravená.

Spoločnosť Facebook sa zatiaľ nevyjadrila k tomu, prečo tieto chyby neboli objavené skôr a či bude niekto vo firme niesť priamu zodpovednosť za tento hackerský útok.

Čo to znamená pre používateľov Facebooku?

Tento incident jednoznačne ukazuje, že používatelia by mali byť obozretní pri nakladaní so svojimi osobnými údajmi a veľmi dobre zvážiť, ktoré z nich publikovať na sociálnych sieťach. V súčastnosti sa osobné údaje používateľov stávajú obchodným artiklom. Osobné údaje a dáta majú pre spoločnosti obrovskú z pohľadu marketingovej, reklamnej a obchodnej stránky. Útočníci mieria tam, kde sú dáta, to robí z Facebooku pre nich žiadaný cieľ  Aj napriek ubezpečeniam zo strany Facebooku, že sa snažia maximálne chrániť dáta svojich užívateľov pred únikmi a zneužitím, je predpoklad, že k podobným útokom bude prichádzať naďalej. Aj s ohľadom na fakt, že Facebook ako najväčšia sociálne sieť je najväčším zdrojom príležitostí pre takúto činnosť.

Na záver si preto môžeme položiť otázku: Stále máte pocit, že osobné údaje sú niečo, čo nemá svoju cenu a nezaslúžia si ochranu zo strany užívateľov a prevádzkovateľov internetových služieb?

 

Zdroje:

https://www.macblog.sk/2018/facebook-napadli-hackeri/

https://www.etrend.sk/technologie/facebook-priznal-ze-hackeri-prenikli-do-29-milionov-uctov.html

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/bezpecnost/486137-hackeri-napadli-29-milionu-uctu-na-facebooku.html

http://www.netky.sk/clanok/facebook-napadli-hackeri-utok-zasiahol-az-50-milionov-uctov

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *