Bezpečnostný expert Troy Hunt našiel na hackerskom fóre najväčšiu databázu ukradnutých osobných údajov v histórií. Ide o stovky miliónov emailových adries a prístupových hesiel.


770 miliónov emailových adries a hesiel objavil bezpečnostný expert Troy Hunt, ktorý vytvoril stránku s názvom „Have I Been Pwned“. Na nej si užívatelia môžu overiť, či ich osobné údaje boli nejakým spôsobom zneužité. Na hackerskom fóre mali byť podľa informácií britského serveru The Guardian od polovice decembra. Súbor má veľkosť 87 GB, rozdelených do 12 tisíc dátových súbojov.

Hunt svoj nález nazýva „Collection #1” (Sbírka 1). „Collection 1 sa pravdepodobne skladá z množstva ďalších dátových súborov. Tie zasa podľa Hunta môžu pochádzať z tisícov odlišných zdrojov.

Súčet prelomených dát z rôznych databáz by podľa Hunta mohol zodpovedať zhruba jednej miliarde unikátnych kombinácií emailových adries a hesiel. Unikátnych hesiel by sa tu mohlo nachádzať zhruba 21 miliónov.

Doteraz objavené súbory obsahujúce ukradnuté osobné údaje si hackeri zdieľali medzi sebou. Taký prípad sa odohral napríklad v roku 2008, keď vyšla na povrch krádež viac ako 360 miliónov účtov na platforme MySpace. Alebo 164 miliónov hacknutých účtov na sociálnej sieti LinkedIn z roku 2016.

Podľa Hunta sa ale v ním objavenom súbore nachádza zhruba 140 miliónov emailových adries, ktoré jeho platforma doposiaľ nezaregistrovala. Tieto emaily totiž môžu byť novými osobnými údajmi, ktoré hackeri ukradli.

V každom prípade, pravdepodobne sa nejedná o žiadny nový masívny únik z niektorej  veľkej a celosvetovej webovej služby, ale je to kompilát desiatok menších ukradnutých databáz. Na stránke haveibeenpwned.com je možné skontrolovať, či je aj vaša e-mailová adresa a heslo súčasťou úniku dát.

Zdroje:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/bezpecnostni-expert-nalezl-nejvetsi-databazi-ukradenych-osobnich-udaju-64429?dop-ab-variant=6&seq-no=2&source=hp
https://www.zive.cz/clanky/siti-se-siri-dalsi-kompilat-hesel-a-e-mailu-ma-giganticke-rozmery-87-gb/sc-3-a-196794/default.aspx
https://www.troyhunt.com/the-773-million-record-collection-1-data-reach/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *